Atıf Ceritbinmez: 2020 yılı bizim için yeniliklerin olduğu bir tazelenme süreciydi.
Ceritbinmez Group Yönetim Kurulu Başkanı Atıf Ceritbinmez ile yeni markaları altındaki kurumsallaşma süreçlerini ve ihracat tarafındaki büyüme hedeflerini konuştuk.
Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
1982 yılında Hatay’ın Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi’nde dünyaya geldim. Muğla İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunuyum. Evli ve iki çocuk babasıyım.
Firmanızın yeni oluşumlar içerisinde olduğunu biliyoruz. Okuyucularımızı bu konuda bilgilendirebilir misiniz?
1985 yılından beri demir çelik sektöründe faaliyet göstermekteyiz. Dünyanın sürekli bir değişim içinde olduğunu ve değişimin hayatın karşı konulmaz kuralı olduğunu anlayan bir bilinç ile hareket ediyoruz. Değişime direnenler eskinin ortasında kaybolur gider, uyum gösterenler ise gelişerek, büyüyerek yoluna devam eder. Bu nedenle yenilik her zaman bizlere heyecan veriyor. Çünkü yeni; doğası gereği ilginçlik, heyecan, değişiklik, farklılık, sıradan olanı renklendirme gücü taşır. Bu düşünceler çerçevesinde kurumsallaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen Edip Metal ile başlayan serüvenimiz yıllar içerisinde yapmış olduğumuz yeni yatırımlarla beraber bünyesinde birçok firmayı barındıran bir grup halini almıştır. Faaliyetlerimiz devam ederken bir taraftan da kurumsallık adına yapılan çalışmalar sonucu şirketlerimizi bir grup altında toplamaya karar verip 2020 yılında, CRT METAL, EDİP METAL, CRT İMPEX, CRT ÇELİK HASIR şirketlerini bünyesinde barındıran CERİTBİNMEZ GROUP’u oluşturduk. Ayrıca demir çelik sektörünün önde gelen isimlerinden AĞIR HADDECİLİK ile birlikte ortak olduğumuz TOPRAKKALESAC ile Osmaniye OSB’de baklavalı ve gözyaşı desenli sac üretimimiz devam etmektedir.
Ürün gamınız ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Aslında şöyle açıklayabiliriz. CRT METAL (EDİP METAL) altında bölgemizde çelik servis merkezi hizmeti vermekteyiz. Payas’ta iki farklı noktada ve Osmaniye OSB’de bir çelik servis merkezimiz ile müşterilerimize üç farklı noktadan hizmet vermekteyiz. Payas’ta 0,30 mm ile 2,00 mm arası ve 1,50 mm ile 8,00 mm arası dilme yapan iki makinamız ile birlikte 0,30 mm ile 2,00 mm arası, 1,50 mm ile 6,00 mm arası ve 6,00 mm ile 25,00 mm arası boy kesme hatlarımız bulunmaktadır. Osmaniye’de ise 0,30 mm ile 2,50 mm arası soğuk boy kesme hattımızla birlikte 2,00 mm ve 12,00 mm arası sıcak sac boy kesme hattımız mevcut olup bunlarla beraber iki trapez ve bir kiremit desenli sac üreten makinalarımız bulunmaktadır. Tesislerimiz hem kendimize hem dışarıya fason hizmet vermektedir. Buralardaki ürün gamımız siyah, boyalı ve galvanizli sac olup bunların dışında Türkiye’de sektöründe öncü olan birkaç firmanın da ürünlerini pazarlamaktayız. CRT ÇELİK HASIR ile ise Osmaniye OSB’de 5,00 mm ile 10,00 mm arası çelik hasır üretimi ile birlikte 4,00 mm ile 8,00 mm arası soğuk çekme nervürlü ve düz demir üretimimiz de bulunmaktadır. CRT İMPEX firmamızda ise hem ürettiğimiz hem de tedarikini dışardan sağladığımız ürünlerin ihracatını gerçekleştirmekteyiz. TOPRAKKALESAC ile 1,50 mm ile 10,00 mm arası baklavalı ve gözyaşı desenli sac üretimi yapmaktayız. Üretimimizin yüzde 60’ı iç piyasada tüketilmekte, yüzde 40’ı ise ihraç edilmektedir.
Sac grubunda öne çıkan ürünleriniz hangileri? Bu ürünlerin kullanım alanları neler?
Sac grubunda başta lokomotif ürünlerimiz siyah sac ve üretimini gerçekleştirdiğimiz baklavalı sac olup, bu ürünleri soğuk, galvaniz ve boyalı sac takip etmektedir. Satışını yaptığımız ürünlerin kullanım alanları müşteriye göre değişiklik göstermektedir. Sonuçta birçok sektörde faaliyet gösteren müşterimiz bulunmakta ve çevremize baktığımızda demir çelik sektörünün dokunmadığı sektör yok denecek kadar azdır. Biz bir nevi geniş ürün gamında kapsamlı bir metal market hizmeti sunmaktayız.
Mevcut şartlar altında piyasadaki talep ve fiyatların gidişatı hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Dünya farklı ve belirsizliklerin çok fazla olduğu zor bir süreçten geçiyor. Piyasaları yorumlamak için ise olaylara geniş açıdan yani global bakmak gerekiyor. Ülkemizde koşullar ne kadar zor olsa da, dünyada bir para bolluğu var. Dünyanın öncüleri olan Çin, Amerika ve Avrupa’daki faizlerin cezbediciliğinin yanında bu ülkelerdeki para bolluğunun emtialar üzerinde ciddi bir etkisi oldu ve para bolluğunun beraberinde getirmiş olduğu talep ile pandemi döneminde ertelenmiş talebin birleşmesi sonucu fiyat artışı kaçınılmazdı. Fiyatlar oldukça kısa bir sürede ciddi anlamda bir artış gösterdi. Ama belirsizlikler tam anlamı ile kalkmadan bu fiyatların sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz. Muhakkak kısa bir sürede düzeltme yapacak düşüncesindeyiz, ama yükselişin başladığı fiyatlara dönmeyecek gibi görünüyor. Bu arada fiyat artışları bu sefer Uzak Doğu’dan başlamadı, bunu gözden kaçırmamak gerekiyor. İlk dalga Avrupa’dan geldi ve bunun altında yatan sebepleri de bilmek gerekiyor. Bize göre pandemi dönemi ertelenmiş talep ile birlikte Avrupa’daki büyük bir üreticinin bir tesisinde yaşanan problemler sonucu satışın durdurulması ve iptallerin oluşması, Avrupa’daki birçok üreticiyi arayış içerisine sokmuş ve hızlı tedarike sevk etmiştir. Bunun da bölgedeki birçok fabrikada, özellikle ülkemizde, yoğun talebe sebebiyet verdiğini ve fiyatları hızlıca yukarı taşıdığını düşünüyorum. Yani Avrupa’da açığa düşmüş firmaların acil tedariklerini gidermesi sonrasında fiyatlarda aşağı yönlü düzeltme bekliyoruz. Özellikle belli başlı birkaç üründe ciddi düzeltme olacak gibi. Bu soğuk sac ile başlayabilir.
Pandemi döneminde firma olarak siz ne tür önlemler aldınız?
Biz grup olarak her daim oyunun içinde kalmasını seven bir yapıya sahibiz bunun zaman zaman lehte ve aleyhte sonuçları olabiliyor. Pandeminin ilk günlerinde bunun sıkıntısını yaşadık ama son dönemde piyasadaki fiyat artışlarının şirketimiz üzerinde ciddi anlamda olumlu etkileri oldu. Pandemi sonrası müşterilerimizin ertelenen taleplerinin gelmesi ile birlikte stoklarımızın oluşan talebe yeterince cevap verdiğini düşünüyoruz.
İhracat stratejilerinizden bahseder misiniz? Hangi pazarları hedefliyorsunuz?
İhracatı oldukça fazla önemsiyoruz. Hatta ihracatı milli bir görev gibi görüyoruz. 2020 yılı itibarıyla 15 olan dış pazardaki ülke sayımızı en az üç dört kat artırmak istiyoruz. Çünkü hedefimiz global bir firma olmak. Bunun için de ulusal ve uluslararası fuarlara katılım gösteriyoruz. Şu an halihazırda 30 milyon $’a yakın olan ihracatımızı önümüzdeki süreçte 100 milyon $’a taşıma hedefimiz var ve buna yönelik 3 yıllık planımızı oluşturmuş durumdayız. İhracatımızda mevcut lokasyonumuzun avantajlarından faydalanma adına önceliğimizi MENA ülkeleri oluşturmaktadır.
2020 yılı nasıl geçti, önümüzdeki yıl için beklentileriniz neler?
2020 yılı aslında beklentilerimizin üzerinde sonuçlandı. Pandemi sürecinin ciddi anlamda olumsuz sonuçlarının olacağını düşünürken, demir çelik sektörü herhalde pandemi sürecinden en az etkilenen sektör olmuştur diyebiliriz. Pandeminin ilk birkaç haftası dışında talep normale yakın bir seyir aldı. Sonrasında ise ertelenen taleplerin geri dönüşüyle beraber çok iyi bir ivme yakaladık. Kısacası biz bu süreçte büyüdük ve 2020 bizim için iyi geçti diyebiliriz. Her şeyden önce 2020 yılı bizim için yeniliklerin olduğu bir tazelenme süreciydi. CERİTBİNMEZ GROUP’un hayat bulduğu EDİP METAL’in yükünü CRT METAL ve CRT IMPEX’e devrettiği bir yıl oldu, dolayısı ile CRT markasının anlam bulduğu yıl oldu. 2020 yılında ‘Önce İnsan’ sloganıyla insana ve sisteme yaptığımız yatırımlarımızın meyvelerini bundan sonraki süreçte de toplayacağımızı düşünüyoruz. Bu yüzden 2021 ve sonrası için kadromuzu güçlendirdik. Şirket bünyesinde bazı noktalara profesyonel ve işinin uzmanı arkadaşlar yerleştirdik. Umarım 2021 yılı ve sonrası herkes için daha iyi olur.
Previous slide
Next slide

CRT METAL 2021 TANITIM FİLMİ

VİDEOYU İZLE

YASSI HADDE ÜRÜNLERİ
BORU/PROFİL VE UZUN HADDE ÜRÜNLERİ
HASIR, ÇUBUK VE TEL ÜRÜNLERİ